18 Şubat 2011 Cuma

Matruşka Sevgisi

Matruşka, Rus yapımı bir oyuncak bebek türüdür. Ahşap el yapımı olan bebekler ortasından açıldığında başka bir bebek çıkar, onu açtığınızda yine başka bir bebek çıkar. Tek anne figürünün içerisinde iç içe yerleştirilmiş beş veya yedi bebekten oluşur.

Matruşka bebeklerin 1890 yılında Moskova yakınlarında bulunan Abrentsevo Malikanesi'ne ait Çocuk Eğitim Atelyesinde doğduğu iddia edilmektedir. Birçok meşhur ve yetenekli Rus sanatçı, yerel oymacılar ile birlikte Abrentsevo Malikanesi'nin sahibi Mamontov’un atölyesinde çalışmaya başlarlar. İsmini çok beğenilen bir bayan olan Matrioska'dan aldığı söylenir.

Matruşka hem oymacılık hem de resim açısından Rusya’nın imajı ve ruhudur.

Matruşkalar genelde geleneksel Rus kıyafeti olan sarafan giymiş bebekler şeklinde boyanır. Ancak bazen Sovyetler Birliği liderleri olarak çizilmiş olanları da vardır.


kaynak


Abişlerin evi matruşka doludur.. Daha önce bahsettiğim More Travel'ımızın Riga'da bir şubesi var.. E yakın yerler, Rusya ile de bolca haşır neşir olunuyor dolayısıyla.. Her gidişte hediye edilmek üzere birkaç matruşka bebek getiriliyor ya da hediye geliyor falan.. Bi sempati var yani bu bebeklere :)

Elbiseyi görür görmez de "aaa" dedim, "bunu üstümde görenlerin akılları çelinip tur satın alabilirleeeer!" ( bu kısım tamamen abiye yağcılık, elbise affı amaçlıdır :p ) diyerek tamamen iş aşkı ile satın aldım :) Kumaş ve model olarak çok rahat ama iyi ki almışım :)

Ben Markafoni'den almıştım.. Zaman zaman giriyor marka satışlara bu ve benzeri sitelerde..
Elbise : Deck
Çorap : Penti Layla (tam kışlık bir çorap! balık sırtı deseni ile çok da şık ve sıcacık :) )
Bot : Kemal Tanca
Bilezik : Mango

Sevgiler...

:*

4 yorum:

cemre dedi ki...

bebeğim çok güzelmiş elbisenn

cicibebe dedi ki...

teşekkür ederim canım :)

reyhane dedi ki...

Elbise çok hoşmuş, bende mimin var canım bu arada http://reyhanlahersey.blogspot.com/2011/02/mimim-geldi.html

Adsız dedi ki...

yaa bende bu elbiseyi arıyorum kaç aydır. trendyol markafoni ve limangoda görmüştüm ancak almadığıma çok pişmanım. :(((